Sevgili kullanıcılar! Sitedeki tüm materyaller diğer dillerden çevirilerdir. Metinlerin kalitesi için özür dileriz, ancak onların yararına olacağını umuyoruz. En iyi dileklerimle, Site yönetimi. E-mail: [email protected]

Zyrtec vs Claritin alerjileri tedavi etmek için

Birçok insan alerji semptomlarını tedavi etmek için antihistaminikler kullanır. Zyrtec ve Claritin en popüler markalardan ikisi, ama hangisi daha iyi?

Antihistaminikler, gözlerin sulanması, kaşıntılı deri, kurdeşen ve şişlik gibi alerji semptomlarını azaltabilir. Ayrıca dermatit ve hatta sivrisinek ısırıklarına yardımcı olabilirler, ancak genellikle spesifik alerjiler için pazarlanırlar.

Zyrtec ve Claritin aynı ilaç sınıfındadır. Her ikisi de ikinci nesil antihistaminiklerdir ve genellikle vücutta aynı şekilde çalışırlar. Hiçbiri diğerinden açıkça daha iyi değildir.

Bu yazıda Zyrtec ve Claritin arasındaki farklar hakkında ayrıntılı bilgi veriyoruz. Bunları diğer iki popüler antihistaminik markayla da karşılaştırıyoruz: Benadryl ve Allegra.

Zyrtec vs. Claritin

Zyrtec vs claritin stok fotoğraf

Zyrtec ve Claritin kontuardan satın alınabilir ve haplar, çiğnenebilir tabletler ve şuruplar da dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur.

Pazarlama iddialarından bağımsız olarak, çok az bilimsel kanıt ya daha etkili olduğunu göstermektedir.

Zyrtec, Claritin ve diğer popüler markalar süpermarketler, eczaneler ve çevrimiçi mağazalardan reçetesiz satın alınabilir.

Aktif içerik

Zyrtec ve Claritin farklı aktif bileşiklere sahiptir.

Claritin loratadin içerirken Zyrtec, setirizin HCL olarak da adlandırılan setirizin hidroklorür içerir.

uyuşukluk

Zyrtec ve Claritin, ikinci nesil antihistaminiklerdir. Bir kişinin uykulu hissetmesini ya da eski, ilk nesil antihistaminiklerden daha fazla uyanıklık hissetmesini sağlama olasılıkları daha azdır.

Ancak, Zyrtec’in Claritin’den daha fazla uyumaya neden olması daha olasıdır.

Zyrtec’in etiketlenmesi, bir kişinin bir aracı sürerken veya makine kullanırken almaması gerektiğini söylüyor. Zyrtec’i uyuşukluğa neden olabilecek alkol veya başka ilaçlarla almaktan kaçının.

Zaman ölçekleri

Zyrtec ve Claritin yaklaşık 24 saat etkilidir. Sadece günde bir kez alınmalıdırlar. Vücut her iki antihistaminiyi hızlıca emer, ancak Zyrtec bazı insanlar için daha hızlı çalışır.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, ilacın alınmasından 1-2 saat sonra her iki ilacın da kan dolaşımına emildiği bulundu. Diğer çalışmalar çoğu insanın 1 saat içinde Zyrtec’e yanıt verdiğini belirtirken, Claritin’e cevap vermesi 1–3 saat sürebilir.

Diğer alerji ilaçlarıyla karşılaştırmalar

Araştırmacılar genellikle antihistaminikler üzerinde çalışıyor, karşılaştırıyor ve geliştiriyorlar. Bugün piyasadaki diğer popüler markalar Allegra ve Benadryl’dir.

  • Allegra aktif madde feksofenadini içerir. Allegra, sakinleştirici değildir, bu yüzden bir insanın uykulu hissetmemesi gerekir.
  • Benadryl aktif madde difenhidramin içerir. Bu diğer üçten daha hızlı hareket eder ve mevsimsel alerjiler değil, küçük cilt reaksiyonlarını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Benadryl sakinleştirici bir antihistaminiktir, bu yüzden insanlar onu aldıktan sonra uykulu hissetme eğilimindedir.

Alerji ilaçları nasıl çalışır?

Bir kişi bir alerjene temas ettiğinde, bağışıklık sistemi reaksiyona girer ve histamin adı verilen bir kimyasal üretir.

Histamin, deri veya sinüslerin iltihaplanması, ağrı, kızarıklık ve hırıltı gibi birçok alerji belirtisine neden olur.

İmmün yanıtlar ayrıca, burun ve boğazdan alerjenleri temizlemeye yardımcı olan ekstra bir mukus gelişmesini teşvik eder.

Alerji ilaçları histamin yanıtlarını engeller. Bu, vücudun polen, toz ve evcil hayvan kılıcı gibi küçük veya zararsız alerjenlere tepkisini hafifletir.

Uyarılar

Zyrtec ve claritin yan etkileri

Claritin ve Zyrtec, küçük alerjileri olan çoğu insan için son derece etkili ve güvenli olarak kabul edilir. Ancak, tüm ilaçlarda olduğu gibi, bazı potansiyel yan etkileri vardır.

Loratadine, ciddi karaciğer rahatsızlığı olan kişiler için güvenli olmayabilir. Karaciğer loratadin yıkmak zorunda iken, setirizin idrarda büyük ölçüde değişmeden atılır.

Claritin’in Zyrtec’ten başka ilaçlarla etkileşime girme olasılığı daha yüksektir. Claritin, diğer ilaçların inhibe edebileceği enzimler tarafından karaciğere ayrılır. Bu, Claritin’in vücutta birikmesine yol açabilir ve bu da yan etki riskini artırır.

Önlemler

Herkes ilaçlara farklı şekilde tepki verir, ancak Claritin ve Zyrtec aşağıdaki potansiyel yan etkilerle ilişkilidir:

  • Claritin’den Zyrtec alırken daha muhtemel olan uyku hali
  • baş ağrısı
  • baş dönmesi veya hafif başlılık
  • boğaz ağrısı
  • kuru ağız
  • kabızlık veya ishal
  • karın krampları ve ağrı
  • göz kızarıklığı

Bazı insanlar antihistaminikler aldıktan sonra anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik tepki yaşayabilirler. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa acil tıbbi yardım alın:

  • kurdeşen
  • şişmiş boğaz
  • şişmiş dudak veya yüz
  • solunum veya başka solunum semptomları problemi
  • yarış kalp atışı

Bazı antihistaminikler çocuklar için güvenlidir, ancak bir doktorla konuşmak veya bir çocuk için antihistaminik vermeden önce etiketi dikkatlice kontrol etmek iyi bir fikirdir.

2012’den yapılan bir derleme, hamilelik sırasında antihistaminiklerin sorunlu olabileceğini belirlemiştir. Çok sayıda araştırma, birinci nesil antihistaminiklerin güvenliğini sağlamıştır, ancak Claritin ve Zyrtec gibi ikinci nesil markaların fetal gelişim üzerindeki etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi, loratadin ve setirizin hamilelik sırasında güvenli olması gerektiğini belirtse de, herhangi bir antihistamin düşünürken doktor sormak en iyisidir.

Görünüm

Claritin ve Zyrtec, tezgah üstü antihistaminikler arasında popülerdir. Küçük alerjiler için çok güvenli ve etkili tedaviler olarak kabul edilirler.

Her ikisi de ikinci nesildir ve ilk nesil antihistaminiklerden daha az uyuşukluğa neden olur. Bununla birlikte, Zyrtec, genellikle Claritin’den daha fazla uyuşukluk ile ilişkilidir.

Hiçbir araştırma Zyrtec ya da Claritin’in daha etkili olduğu sonucuna varmamıştır, ancak bazı insanlar bir ya da diğeriyle daha iyi yanıtlar bildirmektedir.İkisi arasındaki küçük farklar, bir ilacı bazı insanlar için daha uygun hale getirebilir.

Ürün kalitesini temel alarak bağlantılı öğeleri seçtik ve sizin için en uygun olanı belirleyebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini listeledik. Bu ürünleri satan bazı şirketlerle iş ortaklığı yapıyoruz. Bu da, Healthline UK anlamına geliyor ve ortaklarımız, yukarıda bir bağlantı (lar) kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, bir kısım gelir elde edebilir.

Like this post? Please share to your friends: