Sevgili kullanıcılar! Sitedeki tüm materyaller diğer dillerden çevirilerdir. Metinlerin kalitesi için özür dileriz, ancak onların yararına olacağını umuyoruz. En iyi dileklerimle, Site yönetimi. E-mail: [email protected]

Asetaminofen: Nadir durumlarda ciddi cilt reaksiyonları

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), popüler ağrı kesici asetaminofen (aynı zamanda parasetamol olarak da bilinir) nadir fakat ciddi cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Analjezik, ABD’de Acephen, Actamin, Feverall, Q-Pap, Tactinal, Tempra, Tylenol, Uniserts ve Vitapap dahil olmak üzere çok sayıda marka adı altında satılan en yaygın ve uzun süredir kullanılan ilaçlardan biridir.

ABD ilaç düzenleyicisi, reaksiyonların nadir olmasına rağmen şunları içerebilir:

  • İsilik
  • Kabarcıklar
  • Cildin yüzeyinde yaygın hasar.

FDA, “döküntü veya başka bir cilt reaksiyonu” geliştiren asetaminofen kullananların “ürünü hemen almayı bırakıp hemen tıbbi yardım almasını” gerektiğini söylüyor.

Ağrı kesicilerden sorumlu FDA bölümünün müdür yardımcısı Dr. Sharon Hertz, “Bu yeni bilgiler tüketicileri veya sağlık profesyonellerini endişelendirmek için tasarlanmamıştır ve başka ilaçları seçmeleri için onları teşvik etmeyi amaçlamamaktadır.” Ancak şunları ekliyor:

“İnsanların, potansiyel olarak ölümcül olan bu nadir ancak ciddi yan etkilerin ilk semptomlarına hızlı bir şekilde tanımaları ve tepki vermeleri son derece önemlidir.”

ABD ilaç düzenleyicisinden gelen bu uyarı yeni olduğundan, reçeteyi satın alan ilaç paketlerindeki etiketler, asetaminofen’in ciddi potansiyel olumsuz cilt etkilerinden hiç bahsetmeyecek. FDA şimdi etiketlemeyi güncellemek için ilaç firmalarıyla çalışıyor. Bu arada, düzenleyici, ilaca yönelik tüm reçetelerin yeni güvenlik bilgisinden bahsetmesini gerektiriyor.

Neden şimdi, on yıllardır yaygın asetaminofen kullanımı sonrası?

Tüketicileri, Tylenol gibi ilaçların nadir fakat potansiyel olarak tehlikeli cilt etkileri konusunda uyarma kararı, tıp literatürünün gözden geçirilmesi ve FDA tarafından alınan “olumsuz olay” raporlarının bir sonucudur.

Kötü cilt reaksiyonlarının 107 vakası 1969 ile 2012 arasında rapor edildi; bunların 67’si hastaneye yatırıldı ve 12’si ölümle sonuçlandı. Çoğu vakada tek bileşenli asetaminofen ürünleri yer almıştır. FDA, vakaların ya “muhtemelen” ya da “muhtemelen” asetaminofenle bağlantılı olarak sınıflandırıldığını söylüyor.

İlacın bu tür yaygın kullanımından bu kadar az sayıdaki ciddi cilt reaksiyonları yeni tanımlanan riske bir bakış açısı kazandırır. FDA, yeni uyarının ciddiye alınmalı, ama duyarlı bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Sharon Hertz diyor ki:

“FDA’nın eylemleri, kuşaklar boyunca, asetaminofenden yararlanan milyonlar bağlamında görülmelidir.

Bununla birlikte, riskin ciddiyeti göz önüne alındığında, hastalar ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının farkında olması önemlidir. “

Nadir cilt reaksiyonları hakkında daha fazla bilgi

FDA'nın asetaminofen uyarısı
FDA’nın grafik uyarısı

FDA, asetaminofen ile ilgili bilinen üç cilt reaksiyonu olduğunu söylüyor. Tüketicilerin bunlardan herhangi biri için tıbbi yardım almasını hatırlatır.

En ciddi iki, Stevens-Johnson sendromu ve toksik epidermal nekrolizdir. Bu reaksiyonlar çok nadirdir ancak bunları alan kişiler genellikle hastaneye yatırılmalı ve bazı durumlarda bu durum ölümle sonuçlanabilir.

Akut jeneralize ekzantematöz püstülozis üçüncü tanınmış cilt reaksiyonudur. İlaç düzenleyicinin derhal ilaç almayı bırakıp bir doktoru görmesi, bu durumun iki hafta içinde temizlendiği anlamına gelir.

Nadir ama ciddi reaksiyonlardan biri olduğunu nasıl bilebilirim?

FDA Stevens-Johnson Sendromu ve toksik epidermal nekroliz genellikle tarafından belirtilir diyor:

  • Grip benzeri semptomlar
  • Cildin yüzeyinde döküntü, kabarma ve yoğun hasarlar ile takip edilir.

FDA, derhal tıbbi yardım istemekte ve “iyileşmenin haftalar veya aylar sürdürebileceğini ve olası komplikasyonların ciltte pigmentasyon, körlük ve iç organlarda hasara yol açabileceği yaralar, değişikliklere yol açabileceğini” öne sürüyor.

Like this post? Please share to your friends: