Sevgili kullanıcılar! Sitedeki tüm materyaller diğer dillerden çevirilerdir. Metinlerin kalitesi için özür dileriz, ancak onların yararına olacağını umuyoruz. En iyi dileklerimle, Site yönetimi. E-mail: admin@trmedbook.com

Ibuprofen hakkında bilmek ne?


İbuprofen yaygın olarak artrit, ateş, adet ve diğer ağrı türlerini rahatlatmak için kullanılır.

Non-steroid anti-inflamatuar bir ilaçtır (NSAID) ve aynı zamanda kan pıhtılarını koruyan bir antitrombosit etkisi vardır.

İbuprofen marka isimleri arasında, diğerlerinin yanı sıra Brufen, Calprofen, Genpril, Ibu, Midol, Nuprin, Cuprofen, Nurofen, Advil ve Molrin bulunur.

Eczanede ilaç satın alırken, ambalaj bir ürünün ibuprofen içerip içermediğini belirtecektir.

Ibuprofen hakkında hızlı bilgiler

İşte ibuprofen ile ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla detay var.

  • İbuprofen steroid olmayan bir anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID).
  • Ağrı, ateş ve iltihap belirtilerini hafifletmek için yaygın olarak kullanılır.
  • Kalp problemleri, inme veya peptik ülser olan insanlar bunu dikkatle kullanmalıdır.
  • Hamileliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır.
  • Opioid ağrı kesicilere bağımlılık yaratan bir alternatif olarak kabul edilir.

Ibuprofen nedir?

ibuprofen

İbuprofen, NSAİİ, analjezik, ateş düşürücü ve daha yüksek dozlarda anti-enflamatuar etkileri olan bir ilaç türüdür.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “Temel İlaçlar Listesi” olarak bilinen temel bir sağlık sistemi için asgari tıbbi ihtiyaçların bir listesinde ibuprofen içerir.

Steroidal olmayan bir ilaç steroid değildir. Steroidler genellikle benzer etkilere sahiptir, ancak uzun süreli kullanım ciddi yan etkilere neden olabilir. NSAID’lerin çoğu narkotik değildir, bu nedenle duyarsızlığa veya stupora neden olmazlar.

İbuprofen, aspirin ve naproksen, iyi bilinen NSAID’lerdir, kısmen de eczanelerden reçetesiz (OTC) kullanılabilirler.

İbuprofen prostaglandinlerin üretimini engelleyerek, hastalığa ve yaralanmaya tepki olarak vücudun saldığı maddelerle çalışır.

Prostaglandinler ağrıya ve şişmeye veya iltihaba neden olurlar. Beyinde serbest bırakılırlar ve ateşe de neden olabilirler.

İbuprofen’in ağrı kesici etkileri doz aldıktan hemen sonra başlar. Anti-inflamatuar etkiler, bazen birkaç hafta daha uzun sürebilir.

Yan etkiler

İbuprofen insanlar için uygun değildir:

  • aspirin veya diğer NSAID’lere duyarlıdır
  • peptik ülsere sahip veya sahip
  • ciddi kalp yetmezliği

2015 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), daha yüksek dozda ibuprofen alırken kalp krizi veya felç riskini artırdığını bildirmiştir.

İnsanların bu olası sorunun farkında olmalarını ve göğüs ağrısı, nefes alma problemleri, vücudun bir tarafında veya bir tarafında ani güçsüzlük veya ani bulamayan konuşma ile bir kerede tıbbi yardım almaları çağrısında bulunurlar.

Bir kişinin sahip olduğu veya sahip olduğu durumlarda dikkatli kullanılmalıdır:

  • astım
  • karaciğer sorunları
  • böbrek sorunları
  • hafif kalp yetmezliği
  • hipertansiyon veya yüksek tansiyon
  • anjina, kalp krizi (iskemik kalp hastalığı)
  • Periferik arter hastalığı olarak bilinen arterlerin daralması
  • koroner arter baypas grefti (CABG) cerrahisi
  • herhangi bir mide kanaması deneyimi
  • inme

Hastalar emin değilseniz bir doktor veya yetkili bir eczacıyla görüşmelidir.

Olası yan etkileri

Ibuprofen’in en sık görülen yan etkileri şunlardır:

  • ishal
  • mide bulantısı
  • kusma
  • üst karın ağrısı, şişkinlik ve hazımsızlık içeren dispepsi
  • mide veya bağırsakta ağrı

Ayrıca mümkündür, ancak daha az yaygındır:

  • baş dönmesi
  • ödem veya sıvı tutma
  • şişkinlik
  • hipertansiyon veya yüksek tansiyon
  • mide iltihabı
  • Sindirim sisteminde ülserler
  • kötüleşen astım semptomları

İbuprofen aldıktan sonra baş dönmesi hissedilen kişi makineyi sürmemeli veya kullanmamalıdır.

Çok nadiren, bir kişi mide kanaması yaşayabilir, ki bunların işaretleri:

  • malaena veya siyah tabureler
  • hematemez veya kanla kusma

Uzun süreli kullanım bazı kadınlarda doğurganlığın azalmasına yol açabilir, ancak bu problem tedavi bittikten hemen sonra durmalıdır.

Alerjik reaksiyonlar

İbuprofen astımı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bazı insanların ibuprofen bileşenlerine alerjisi olabileceği konusunda uyardı.

Alerjik belirtiler şunlardır:

  • kurdeşen, kırmızı deri, kabarma veya döküntü
  • Yüzün şişmesi
  • astım ve hışıltılı

Bu belirtileri yaşayan herkes ilacı kullanmayı bırakmalıdır.

Ağır vakalarda anafilaktik şok meydana gelebilir. Kişi nefes almakta zorlanacak. Bu yaşamı tehdit ediyor ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı var.

İbuprofen, kesinlikle bir doktor tarafından yapılmadığı sürece, gebeliği etkileyebileceği veya doğum sırasında sorunlara yol açabileceği için, gebeliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır.

Hamilelik veya emzirme sırasında herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

İbuprofen bağımlılık mıdır?

Migren baş ağrıları için Advil gibi birçok ağrı kesicinin rutin olarak kullanılmasını öneren bazı raporlar, ağrı kesicinin yıprandıktan sonra baş ağrısına neden olabilir.

Bu bir bağımlılık olarak görülmese de, kırılması zor olabilecek can sıkıcı bir döngü yaratabilir. Düzenli ibuprofen kullanıcıları buna dikkat etmelidir.

Etkileşimler

Bazen, bir ilaç diğerinin etkilerini engelleyebilir. Bu ilaç etkileşimi olarak bilinir.

Ibuprofen ile etkileşime girebilen ilaçlar şunlardır:

Antihipertansif ilaçlar: Yüksek tansiyon veya hipertansiyon için alınan ilaçlar. İbuprofen bazen antihipertansiflerle birlikte kullanılırsa kan basıncında artışa neden olabilir.

Anti-inflamatuar ağrı kesiciler: İbuprofen, diklofenak (Voltarol), indometasin veya naproksen ile alınmamalıdır, çünkü mide kanaması riski artmaktadır. İbuprofen zaten ağrı kesici olduğundan, bu ilaçlarla birlikte gerekli olmamalıdır.

Aspirin: Birlikte alınan ibuprofen ve aspirin, mide kanaması riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Kan inceltmek için düşük doz aspirin alan hastalar, kan inceltme etkisinin azalması nedeniyle ibuprofen almamalıdır.

Digoksin: Bu genellikle atriyal fibrilasyon tedavisinde kullanılır. İbuprofen ve digoksin birlikte kan basıncı seviyelerini artırabilir.

Lityum: Bu ilaç bazı ruhsal bozukluklar için kullanılır. İbuprofen vücutta lityumun ortadan kaldırılmasını zorlaştırabilir ve bu da vücuttaki potansiyel olarak tehlikeli lityum seviyelerine neden olabilir.

Metotreksat: Bu, kanseri ve bazı oto-bağışıklık hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. İbuprofen, vücut için metotreksatın ortadan kaldırılmasını zorlaştırabilir. Potansiyel olarak tehlikeli metotreksat seviyeleri vücutta birikebilir.

Takrolimus: Bu ilaç esas olarak organın bağışıklık sistemini yeni organı reddetmek için organ nakli sonrası kullanılır. Takrolimuslu ibuprofen böbrek hasarına neden olabilir.

Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs): Bu tip antidepresan ilaçlar, örneğin ibuprofen ile alınan sitalopram, fluoksetin, paroksetin ve sertralin gibi kanama riskini artırabilir.

Varfarin: Pıhtılaşmayı engelleyen bir antikoagülan ilaç veya kan inceltici. Varfarin ile alınan ibuprofen, ilacın antikoagülan etkilerini azaltabilir.

Bu veya diğer ilaçları alan herkes, ibuprofen kullanmak güvenli ise doktor veya eczacınıza danışmalıdır.

Kullanıcılar kılavuzlara uyduğu sürece, ibuprofen bir dizi ayarda güvenle kullanılabilir. Alışkanlık yapıcı veya bağımlılık değildir.

Şiddetli yan etkiler normalde sadece uzun süreli kullanımda ortaya çıkar.

Mevcut opioid aşırı doz salgınının karşısında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) doktorları ve hastaları, ağrının tedavisi için opioidlere geçmeden önce ibuprofen gibi opioid olmayan ilaçları düşünmeye teşvik eder.

Kullanımları

İbuprofen jel, sprey, tablet veya köpük olarak kullanılabilir ve çeşitli semptomları gidermek için kullanılır.

Bunlar şunları içerir:

İbuprofen baş ağrısı

  • ateş
  • iltihap
  • baş ağrısı
  • diş ağrısı
  • sırt ağrısı
  • juvenil artrit dahil olmak üzere artrit
  • adet ana
  • hafif sıyrıklar

Baş ağrısı için kullanım kısa vadelidir. Artrit gibi kronik rahatsızlıklara bağlı anti-inflamatuar etkiler için uzun süreli kullanım gereklidir.

Dekonjestanlar gibi bazı ilaçlar, örneğin, birleştirilmiş soğuk algınlığı veya grip ilacı oluşturmak için ibuprofen eklenmiştir.

Dozaj

İbuprofen, tablet formunda, şuruplarda ve bir intravenöz (IV) preparat olarak temin edilebilir. Herhangi bir yan etkinin önlenmesi veya azaltılması için doğru dozun alınması önemlidir.

Dozaj, ibuprofen ve kullanıcının yaşının nedenine bağlıdır.

Romatoid veya osteoartrit için kullanılan yetişkinler için dozaj bölünmüş dozlarda günde 1.200 mg (mg) ila 3,200 mg oraldir.

Hasta, olumsuz etkiler için izlenmelidir ve doz, hastanın tedavi hedeflerine ulaşmak için mümkün olan en küçük miktarı alması için ayarlanmalıdır.

Ağrı için her zamanki yetişkin dozu, ağızdan 200 mg ila 400 mg, her 4 ila 6 saatte veya gerektiğinde 6 saatte bir 400 ila 800 mg IV arasındadır. Bir günde maksimum doz 3,200 mg’dır.

İbuprofen ve çocuklar

Pediatrik ibuprofen ağrıyı azaltmak, iltihaplamak ve ateşi kontrol etmek için ve aynı zamanda juvenil idiyopatik artrit için verilebilir.

Çocukların dozları yetişkinlere göre daha düşüktür. Doz çocuğun ağırlığına ve yaşına, ateşin veya diğer semptomların şiddetine bağlı olacaktır.

Çocuk 6 aylıktan fazla olmalı ve en az 5 kilogram (kg) ağırlığında olmalıdır.

Ebeveynler, ambalajdaki talimatlara başvurmalı veya çocuklara ibuprofen veya diğer ilaçlar vermeden önce bir eczacıya veya sağlık uzmanına danışmalıdır.

Like this post? Please share to your friends: