Sevgili kullanıcılar! Sitedeki tüm materyaller diğer dillerden çevirilerdir. Metinlerin kalitesi için özür dileriz, ancak onların yararına olacağını umuyoruz. En iyi dileklerimle, Site yönetimi. E-mail: [email protected]

Astım ve ibuprofen: Etkileri nelerdir?

İbuprofen reçetesiz reçetesiz satılan bir ağrı kesicidir. Nonsteroid antiinflamatuar ilaç veya NSAID olarak bilinir.

Astımı olan kişilerin, ibuprofen’i dikkatli bir şekilde almaları önerilir. Astımı olan bir kişi ibuprofen’i ağrı kesici olarak alırsa, astım semptomlarına veya burun içi iltihaplanmaya neden olabilir.

Astımı olan birçok insan, herhangi bir sorun yaşamadan ibuprofen alabilir. Bununla birlikte, astımı olan herkesin bu günlük ağrı kesici ile ilişkili riskleri bilmesi önemlidir.

İbuprofen’in astıma etkileri

Astımlı adam dışarıda inhaler kullanıyor.

Astımı olan bir kişinin ibuprofen veya başka bir ilaca karşı alerjik bir reaksiyonu varsa, bu genellikle hırıltılı veya nefes darlığına neden olabilir.

İbuprofen ayrıca solunum yollarının bronkospazm olarak bilinen bir durumda daralmasına neden olarak astım semptomlarını kötüleştirebilir.

Aspirin ile indüklenen astım, diğer NSAID’lerin kullanımıyla da olabileceğine inanılan bir başka kabul edilen durumdur.

Astımlı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 20’si aspirin kaynaklı astıma sahip olacaktır. Durum, yaklaşık yüzde 5 oranında etkilenen çocuklarda daha nadirdir.

İbuprofen aldıktan sonra etkilenenler, hafif ila şiddetli arasında değişen astım semptomlarına sahip olabilirler. Bu belirtiler şunları içerebilir:

  • burun pasajlarında ve sinüslerde nazal polipler veya şişme
  • ürtiker, alerjik deri döküntüsü
  • diğer küçük veya ciddi olmayan deri reaksiyonları
  • uzun süreli burun alerjileri
  • öksürme
  • burun akması
  • hırıltılı
  • nefes darlığı
  • yüzünde şişme veya kurdeşen

Bu belirtilerden şüphelenen herkes, derhal doktoruna bildirmelidir. Bir doktor, ilacın değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verebilir.

Bir pik debimetresine sahip astımı olan kişiler, ağrı kesicinin sorunlara yol açıp açmadığını görmek için ibuprofen aldıktan sonra okumalardaki değişiklikleri de kontrol edebilir.

Riskler

İbuprofen hapları gibi ağrı kesici ilaçlar.

Astımlı bir kişinin ibuprofen aldıktan sonra alerjik veya astım reaksiyonu varsa, ilacı almayı bırakmalıdır.

Sorun yaşamadan ibuprofen alan astımı olanlarda, özellikle 40 yaşın üzerindeyse, reaksiyon riski düşüktür.

Bununla birlikte, astımı olan bazı kişiler genellikle, ibuprofen’in 20’li veya 30’lu yaşlarında olanlara sorun yarattığını fark etmeyecektir.

Ayrıca, ibuprofen kullanımı ile ilgili sorunlar kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

İbuprofen’e karşı reaksiyonu olanlar, astım ataklarını kontrol etmek için daha şiddetli ve daha zor hale getirebilir.

Ayrıca ciddi bir saldırıdan ölüm riskini artırabilir. Bununla birlikte, ibuprofen alan astımlı kişilerin neden olduğu ölümler sadece nadir durumlarda bildirilmiştir.

Astım olsun ya da olmasın tüm çocuklar, ilacın Reye sendromu denilen bir durumu tetiklediği düşünüldüğünden, aspirin almayı engellemelidir. Reye sendromu, temel olarak çocukları ve 20 yaşın altındakileri etkileyen nadir bir hastalıktır. Ciddi karaciğer ve beyin hasarına neden olur.

Astımlı çocuklar ibuprofen’den etkilenme olasılığının düşük olmasından dolayı, genellikle kendilerine verilebileceği düşünülmektedir. Bir istisna, aspirin almayla indüklenen bir kişisel veya ailesel astım öyküsü varsa.

İbuprofen alan bazı astımlı çocuklar için terapötik yararların olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

Çocuklarda ibuprofen duyarlı astımın ortak olduğuna inanılmasa da, ibuprofen neden olduğu bronkospazmın hala bir risk olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Alternatifler

Akupunktur alternatif bir ağrı kesici şeklidir

Astımı olan kişiler genellikle aspirin alternatifi olarak herhangi bir risk olmadan parasetamol olarak da bilinen asetaminofen alabilirler. Bu ilaç esas olarak ağrı ve ateşi hafifletmek için kullanılır.

Nadir durumlarda, asetaminofen, astımı daha da kötüleştirebilir. Böyle bir durumda, bir kişi derhal doktorlarına başvurmalıdır.

Çocuklarda, hırıltı gibi sorunlara neden olma olasılığı daha yüksek olan ibuprofen yerine asetaminofen olduğunu öne sürmek için kanıt vardır.

Ibuprofen yerine kullanılabilecek başka ilaçsız ağrı kesici seçenekler de vardır:

  • Buz paketleri: Burkulma gibi akut yaralanmalarda şişlik ve ağrıyı hafifletebilir.
  • Isı paketleri: Aşırı kullanımdan kaynaklanan kronik yaralanmalar için, ancak son yaralanmalarda kullanılmamalıdır.
  • Egzersiz ve uzanma: Ağrılı kaslarda ve artritte rahatsızlık ve ağrıyı hafifletebilir.
  • Gevşeme teknikleri: Yoga ve meditasyon da dahil olmak üzere, baş ağrıları gibi stresin neden olduğu ağrı için de yararlı olabilir.
  • Alternatif ve tamamlayıcı teknikler: Bunlar akupunktur içerebilir.
  • Diğer yaşam tarzı değişiklikleri: Daha iyi bir diyet, düzenli egzersiz, azaltılmış alkol alımı ve sigarayı bırakmak gibi.

Alerjiler için antihistaminikler genellikle astımlı kişiler için güvenlidir. Bununla birlikte, özellikle diğer ilaçlarla birlikte alındıklarında yan etkileri olabilir.

Astımı olan kişiler her zaman doktorlarına başvurmalı ve antihistaminik tedavi almadan önce talimatları dikkatlice okumalıdır.

Astımı daha da kötüleştiren başka ilaçlar da var. Bunlar kan basıncını ve kalp hastalığını kontrol etmek için kullanılan beta-blokerleri içerir.

Sıklıkla, ACE inhibitörleri olarak adlandırılan bir ilaç sınıfı, kan basıncını, kalp hastalığını ve bazen de diyabeti tedavi etmek için bir alternatif olarak kullanılabilir. Bu ilaçlar astımı olan insanlar için güvenli görünüyor.

Like this post? Please share to your friends: